Najnoviji nacrt smjernica za procjenu prioritetnih energetskih projekata EU-a zadržat će održivost kao NEOBAVEZNI kriterij!
- Organisation
- Activities
- Knowledge
Najnoviji nacrt smjernica za procjenu prioritetnih energetskih projekata EU-a zadržat će održivost kao NEOBAVEZNI kriterij!
EU trenutno raspravlja o petom popisu prioritetnih energetskih projekata širom (i šire) Europe. Uspješni projekti bit će označeni kao „Projekti od zajedničkog interesa“ (tzv. PCI) i ispunjavat će uvjete za dodjelu javnog novca i pomoći EU-a.
EU se pokušava svijetu prikazati kao klimatski lider, dok istovremeno najnoviji nacrt metodologije Europske komisije za odabir prioritetnih plinskih projekata za PCI popis stavlja kriterij održivosti kao neobavezan! Podsjetimo, u nacrtu 5. PCI popisa nalazi se i projekt izgradnje kopnenog LNG terminala na Krku.
Ovim postupkom upravlja se putem EU uredbe o transeuropskoj energetskoj mreži (tzv. TEN-E) koja trenutno omogućuje operatorima plinskih sustava da pomognu odlučiti što plinskom sustavu treba – što predstavlja očigledni sukob interesa!
Nositelji plinskih projekata još su jednom predložili niz projekata za dobivanje statusa najvišeg prioriteta EU-a i pristup financiranju iz EU-a putem PCI popisa. Europska komisija trenutno ocjenjuje 74 plinska projekta koja će dobiti ili neće prioritetnu oznaku EU-a.
Istovremeno, lokalne zajednice protive se mnogim od ovih projekata - zapravo javno savjetovanje Europske komisije o nacrtu 5. PCI popisa iz travnja ove godine pokazalo je da se 96,4 posto javnosti protivi ovim projektima!
Komisija je 15. lipnja objavila dokument u kojem se navodi način izbora projekata i zaključila da:
Documents
PCI konzultacije_sažetak komentara
You may upload our content in an integral or revised version with the indication of the organisation Zelena akcija/FoE Croatia - under the terms of the Creative Commons Attribution 4.0 International License.
This permission does not apply to stock photos and embedded content of other creators.
Design & development: Slobodna domena Zadruga za otvoreni kod i dizajn