Izvještaj o sudjelovanju na edukaciji za okolišnu i društvenu pravdu
Od 5. do 12. listopada 2024. godine, u okviru cjelotjednog treninga pod nazivom „Ekologija društvenih pokreta“, sudionici su se posvetili istraživanju povijesnih i društvenih dimenzija socijalnih pokreta u Istočnoj i Srednjoj Europi.
Zelena akcija šalje svoje zaposlenike, aktivistkinje i stalne stručne suradnike na tečajeve mobilnosti u području obrazovanja odraslih. Tečajevi se provode u sklopu projekta Erasmus Akreditacija u razdoblju od 2021. do 2027. godine.
Na tečajevima polaznici uče o temama okolišne i društvene pravde, a kroz praktične vježbe stječu iskustva koja im pomažu graditi otpornost u aktivizmu. Stečeno znanje, koje polaznici vraćaju u organizaciju, služi za ostvarivanje Erasmus plana koji provodi Zelena akcija. Cilj tog plana je povećati tim za edukaciju, provoditi redovito stručno usavršavanje i prenositi znanje putem seminara, ljetnih kampova ili treninga za trenere te edukacija koje se održavaju na poziv drugih udruga i u sklopu GOOD inicijative.
Goran Đurđević sudjelovao je na edukaciji pod nazivom „Ekologija društvenih pokreta“. Ovaj tečaj doprinosi drugom i trećem cilju Erasmus plana. Visoko cijenjen zbog svoje dubine, tečaj podupire edukatore u preispitivanju i kontekstualiziranju društvenog i povijesnog okvira u kojem djeluju, pomažući im da integriraju nove pedagoške i metodološke vještine: od mapiranja uloga i identiteta zajednice u društvenoj transformaciji do metodologije sustavnog razmišljanja i narativnog rada.
U nastavku pročitajte Goranovo iskustvo s treninga.
Cjelotjedni trening pod nazivom „Ekologija društvenih pokreta“ bio je posvećen povijesnim i društvenim dimenzijama socijalnih pokreta u Istočnoj i Srednjoj Europi. Voditelji-treneri bili su iskusni kolege i kolegice iz Češke, Mađarske i Rumunjske.
Trening je organiziran u skladu s kritičkom pedagogijom, istočnjačkim učenjima i ULEX-ovim postulatima. Dnevni raspored bio je intenzivan, obuhvaćajući različite aktivnosti poput vježbi, predavanja, radionica, grupnog i individualnog rada te diskusija. Uz rad, sudionici su imali priliku za vježbanje, meditaciju, društvene igre i dijeljenje resursa (projekcije filmova, razgovori, komentari o knjigama i sadržajima iz pop kulture).
Sadržajno, program je bio strukturiran prema temama poput povijesnog pregleda i izrade vremenskih lent, ciklusa akcije i učenja, mapiranja problema, razvoja alijansi i koalicija, transformativnih strategija, pitanja moći, financiranja i definiranja hegemonije.
Radionica je održana u pitoreksnom mjestu Kunbabonyju, smještenom oko 70 km od Budimpešte. Lokacija, poznata kao Civil Kollegium, istovremeno je kolektiv i plantaža u eko-dimenziji. Lokalni stanovnici uzgajaju različito bilje i povrće, a mjesto služi i kao centar za trening. Sudjelovalo je 18 sudionika iz Litve, Poljske, Češke, Mađarske, Rumunjske, Grčke i Turske te jedan predstavnik iz Hrvatske.
Velik doprinos organizaciji i koordinaciji dale su Zsusza, Tracey i njihov lokalni tim.
Planirano je održavanje radionice pod radnim nazivom „Igre uloga i transformativne strategije“, gdje će se raspravljati o različitim akterima unutar društava – osobama i pokretima koji djeluju unutar sustava, aktivistima i organizacijama koje nude alternative postojećim sustavima te dionicima koji traže rupturu u sustavima.