Udruge Zelena akcija, Pravo na grad i Siget traže od Ministarstva graditeljstva i prostornog uređenja da obustavi proces donošenja zagrebačkog Generalnog urbanističkog plana (GUP).
- Organisation
- Activities
- Knowledge
Udruge Zelena akcija, Pravo na grad i Siget traže od Ministarstva graditeljstva i prostornog uređenja da obustavi proces donošenja zagrebačkog Generalnog urbanističkog plana (GUP).
Ministarstvo je 8. srpnja ove godine Gradu Zagrebu prigovorilo zbog nepravilnosti u procesu donošenja GUP-a i naložilo ponavljanje javne rasprave. Grad je najavio javnu raspravu, ali objavljena dokumentacija sadrži iste nedostatke zbog kojih Ministarstvo nije niti prvi put izdalo suglasnost za ovakav GUP. Konkretno, namjena zemljišta na prostoru Velesajma i Hipodroma nije u skladu s Prostornim planom Grada Zagreba, što je bio jedan od glavnih prigovora Ministarstva.
Gradonačelnik Bandić je s tvrtkom Eagle Hills još u ožujku u Dubaiju potpisao Memorandum o razumijevanju za tzv. Zagrebački Manhattan na području Velesajma i Hipodroma, a ubrzo zatim otvoreno izjavio da „ako netko hoće napraviti neboder od 200 katova, neka ga napravi“. Sada se GUP mijenja na način koji na prostoru površine čak 110 hektara praktički dozvoljava gradnju bilo čega. Dakle, pored ostalih, ovom prostoru se dodaje i mješovita namjena, čime se omogućava izgradnja zgrada, nebodera, trgovina, poslovnih objekata, banaka, hotela, ugostiteljskih objekata, javnih garaža, itd. To nije u skladu s prostornim planom višeg reda koji za prostor Hipodroma predviđa sportsko-rekreacijsku namjenu, a za Velesajam isključivo gospodarsku namjenu.
Prijedlog izmjena GUP-a obiluje i drugim problematičnim odredbama. Iako bi GUP morao biti razvojni i strateški dokument koji donosi ujednačena pravila i mjere, navedene izmjene obiluju iznimkama od pravila. Zadržava se čak 212 postojećih iznimki, a na to se sada dodaje još njih 40. Jedna od njih je omogućavanje realizacije projekta Nacionalni stadion bez javnog natječaja. Zatim, dozvoljava se izgradnja novih javnih garaža na području Donjeg grada, iako je jasno da bi to privuklo dodatne automobile u već zakrčene ulice gradskog središta. Također, uvode se i izuzeci u kojima količina izgradnje u Donjogradskim blokovima može biti znatno viša nego do sada. Slično je Bandić već bio omogućio svom prijatelju Tomislavu Horvatinčiću na Cvjetnom trgu.
Nacrt GUP-a i sumnjiva procedura po kojoj se donosi u direktnoj su suprotnosti s potrebama ovog grada i zahtjevima njegovih građana i građanki. Oni su tijekom proteklih godina jasno i glasno pokazali, putem Zborova građana i raznih okupljanja, da zahtijevaju više demokracije pri donošenju prostornih planova svih redova, kao i zaštitu okoliša u kojem žive. Iako je evidentno da postoji jako veliki interes javnosti za izmjene zagrebačkog GUP-a, Milan Bandić je odlučio zakazati javnu raspravu u vrijeme kada se u gradu nalazi najmanje stanovnika jer su mnogi ili na godišnjim odmorima ili su npr. otišli raditi sezonske poslove. Naime, javna rasprava trajat će od 31. srpnja do 14. kolovoza, javno izlaganje održat će se 8. kolovoza, a primjedbe je moguće slati samo pisanim putem. Prema tome je jasno kako je Bandićev cilj dobiti što manje komentara građana i još jednom pokazati da ga ne zanima ni javno mnijenje niti javni interes. U takvom scenariju grad se polako, ali sigurno, uništava u sprezi gradonačelnika i investitora, dok ćemo mi koji u ovom gradu živimo morati platiti cijenu te sprege.
Documents
Zahtjev Ministarstvu graditeljstva i prostornog uređenja za obustavu donošenja GUP-a
You may upload our content in an integral or revised version with the indication of the organisation Zelena akcija/FoE Croatia - under the terms of the Creative Commons Attribution 4.0 International License.
This permission does not apply to stock photos and embedded content of other creators.
Design & development: Slobodna domena Zadruga za otvoreni kod i dizajn