U Sloveniji je do kraja srpnja javna rasprava o "Nacionalnom energetskom programu Slovenije", a u kojoj mogu i trebaju sudjelovati i hrvatske institucije i građani, na osnovu Konvencije o procjeni utjecaja na okoliš preko državnih granica (ESPO)...
Za hrvatsku javnost je najbitniji element programa produljenje radnog vijeka postojećeg reaktora u Nuklearnoj elektrani Krško (NEK) sa 40 na čak 60 godina, čime bi se njegovo gašenje odgodilo sa 2023. na 2043. godinu, te namjera gradnje novog nuklearnog reaktora značajno veće snage (od 1000 do 1600 MW snage) na istoj lokaciji. Očekujemo od Vlade RH da omogući uključivanje hrvatske javnosti u postupak strateške procjene utjecaja na okoliš te da zauzme stav protiv produženja rada postojećeg reaktora te protiv gradnje novog reaktora.
Podsjećamo kako su slovenski planovi za gradnju novog nuklearnog reaktora počeli još 2009. godine tj. prije havarije u Japanu, prije referenduma u Italiji i prije odluka Njemačke i Švicarske o napuštanju nuklearne energije. Stoga je opravdano pretpostaviti kako je planirana gradnja novog nuklearnog reaktora vrlo upitna i služi dijelom kao "balon" kojim se želi umanjiti otpor slovenske i hrvatske javnosti neprihvatljivom produljenju radnog vijeka postojećeg reaktora NE Krško za čak 20 godina.
Od presudne je važnosti da hrvatska javnost i Vlada RH iskoriste svoje pravo da sudjeluju u javnoj raspravi te da odbace prijedloge aktualne slovenske vlade koji će nedvojbeno imati za posljedicu neprihvatljivo povećanje rizika na velikom području Republike Hrvatske te stoga zahtijevamo: