U Osijeku održan seminar o anti-korupcijskim mehanizmima u gospodarenju otpadom
Jučer je u organizaciji Zelene akcije i Zelenog Osijeka u sklopu projekta COMMUN SENSE, koji se bavi otvorenim i transparentnim upravljanjem komunalnim uslugama i prostornim resursima, održan seminar o korupciji i anti-korupcijskim mehanizmima u upravljanju komunalnim poduzećima fokusiran na komunalnu uslugu gospodarenje otpadom. Predstavljena su iskustva s privatizacijom i korupcijom iz Italije te primjeri dobre zero waste prakse iz Italije i Hrvatske.
Na seminaru su sudjelovala brojna komunalna poduzeća te predstavnici lokalnih vlasti i civilnih organizacija koji su se kroz predavanja upoznali sa opasnostima od privatizacije usluge gospodarenja otpadom, kao i o mogućnostima uspostave kvalitetnog sustava odvajanja, recikliranja i ponovne uporabe otpada.
Raphael Rossi, stručnjak za gospodarenje otpadom iz Italije koji je radio na unaprjeđenju sustava u brojnim komunalnim poduzećima u Italiji, predstavio je primjer štetne privatizacije usluge skupljanja i odlaganja otpada u gradu Napulj koja je uzrokovala urušavanje sustava gospodarenja otpadom i veliku ekološku katastrofu jer su privatni skupljači otpad nakon preuzimanja od napuljskih kućanstava i poduzeća bacali u okoliš. Slučaj Napulja poučan je za RH jer se privatizacija i koncesioniranje usluge gospodarenja otpadom već nekoliko godina najavljuje u Zagrebu i drugim hrvatskim gradovima u kojima se sustavno koči razvoj odvajanja i recikliranja i potiče proizvodnja velikih količina miješanog otpada za odlaganje. U sklopu izlaganja o talijanskim iskustvima predstavljene su i mogućnosti uspostave kvalitetnog sustava odvajanja otpada u gradovima poput Parme, Torina i Milana kao primjer kvalitetnog rada komunalnih poduzeća po zero waste načelima.
Kristian Stipeč, voditelj gospodarenja otpadom u komunalnom društvu 'Ivanj' Novi Vinodolski, predstavio je sustav u tom gradu koji je utemeljen na zero waste načelima budući da je građanima osigurana infrastruktura za odvajanje na kućnom pragu i naplata odvoza otpada prema stvarno proizvedenoj količini. Taj primjer jedan je od rijetkih primjera dobre prakse u Hrvatskoj i dokaz da je uz kvalitetnu analizu potreba građana moguće uspostaviti kvalitetan sustav koji vodi brigu o javnom interesu i zaštiti okoliša. Nažalost, komunalno društvo Ivanj se u svojim nastojanjima unaprjeđenja sustava suočava s velikim nizom prepreka zbog nekvalitetne nacionalne legislative koja se mora hitno unaprijediti i motivirati komunalna poduzeća na uspostavu kvalitetnog sustava.
Ivan Božić iz socijalne zadruge Humana Nova Čakovec predstavio je kvalitetan sustav ponovne uporabe tekstila u zadruzi koja zapošljava društveno isključene osobe. Zadruga funkcionira na načelima participativne demokracije u kojem svi članovi zadruge imaju jednako pravo glasa te je dobar primjer kvalitetnih mehanizama upravljanja koji, za razliku od privatizacije, doprinose kvaliteti u sustavu gospodarenja otpadom.
--
Ova aktivnost realizira se u okviru projekta "Otvoreno i transparentno upravljanje komunalnim uslugama i prostornim resursima - COMMUN-SENSE", koji financira Europska unija u sklopu I. komponente programa IPA, a sufinancira Ured za udruge Vlade Republike Hrvatske. Za sadržaj odgovara isključivo Zelena akcija i isti se ne može smatrati stavom Europske unije niti Ureda za udruge Vlade Republike Hrvatske.
Novi Vinodolski zero waste
Napoli Torino Parma Rossi