hr en
  • change the contrast
  • change the font

Rezultati istraživanja: Mladi traže bolje obrazovanje i održive menstrualne proizvode

Post one introduction

Uspješno smo završili naše opsežno istraživanje o iskustvima mladih s menstruacijom, koje smo proveli u suradnji s partnerskim organizacijama iz Irske, Ujedinjenog kraljevstva, Nizozemske, Španjolske, Portugala, Mađarske i Ukrajine u sklopu projekta MENSY.

Zahvaljujući velikom odazivu ispitanica, prikupili smo vrijedne podatke koji su nam omogućili razvoj sveobuhvatnih programa edukacije za mlade o menstruaciji. Naši programi će se provoditi u različitim zemljama, s ciljem poboljšanja pristupa menstrualnom obrazovanju i proizvodima, te poticanja održivosti i menstrualnog zdravlja.

Sudionice istraživanja bile su mlade žene i osobe s menstruacijom u dobi od 20 do 30 godina, s najvećim postotkom onih u dobi od 25 do 30 godina. Većina je imala završen studij, a dolazile su iz različitih zemalja, uključujući Hrvatsku, Portugal, Španjolsku, Mađarsku, Veliku Britaniju, Irsku, Nizozemske i Ukrajinu.

Briga za okoliš bila je važan faktor odabira menstrualnih proizvoda za većinu sudionica, čak 75% njih koje su izrazile želju smanjiti upotrebu jednokratnih menstrualnih proizvoda. 

Također, 66% sudionica izrazilo je zabrinutost zbog prisutnosti plastike u menstrualnim proizvodima. Dob i stupanj obrazovanja pokazali su se značajnim faktorima koji utječu na izbor višekratnih proizvoda, pri čemu su višekratne proizvode češće koristile starije sudionice s višim stupnjem obrazovanja.  Nedostatak formalnog obrazovanja o menstruaciji u školama također je utjecao na njihovu odluku, stoga su se mnoge sudionice istraživanja oslanjale na savjete svojih majki ili drugih bliskih osoba.
S godinama, sudionice su donosile sve svjesnije odluke o menstrualnim proizvodima. Jedan od glavnih razloga zbog kojih nisu koristile višekratne proizvode bio je nedostatak informacija o različitim vrstama tih proizvoda i kako ih pravilno koristiti. Mnoge sudionice su izjavile da bi ih isprobale da su imale više informacija o njihovom korištenju. Osim toga, ograničena dostupnost višekratnih proizvoda također je predstavljala prepreku.

Kada je riječ o korištenju menstrualnih proizvoda, približno polovica sudionica koristila je isključivo jednokratne proizvode, dok je druga polovica koristila kombinaciju jednokratnih i višekratnih proizvoda ili samo višekratne proizvode. Među popularnim višekratnim opcijama bile su menstrualne čašice, menstrualne gaćice i višekratni ulošci.

Projekt MENSY je financiran iz programa ERASMUS plus (Programme Erasmus+ Action Type KA220-ADU - Cooperation partnerships in the field of youth) pod vodstvom Leargasa, irske nacionalne agencije. Stavovi izraženi u ovom projektu i projektnim aktivnostima isključiva su odgovornost Zelene akcije / FoE Hrvatska i projektnih partnera i ne odražavaju nužno stavove Europske unije.

You may upload our content in an integral or revised version with the indication of the organisation Zelena akcija/FoE Croatia - under the terms of the Creative Commons Attribution 4.0 International License.
This permission does not apply to stock photos and embedded content of other creators.

Design & development: Slobodna domena Zadruga za otvoreni kod i dizajn

Kolačići (cookies) pomažu u korištenju ove stranice. Korištenjem pristajete na korištenje kolačića.