Nakon izrade i usvajanja Plana i Strategije gopodarenja otpadom u kojima se naziru piramidalno zacrtane ideje o sustavnom gospodarenju otpadom, implementacija istih uzrokuje probleme kada dolazi do izrade lokalnih planova gospodarenja otpadom.
Nakon izrade i usvajanja Plana i Strategije gopodarenja otpadom u kojima se naziru piramidalno zacrtane ideje o sustavnom gospodarenju otpadom, implementacija istih uzrokuje probleme kada dolazi do izrade lokalnih planova gospodarenja otpadom. Tu činjenicu potvrdile su i udruge iz svih djelova Hrvatske koje se bave zaštitom okoliša, a sudjelovale su na radionici održanoj 17. siječnja u Vrbovcu.
Nakon uvodnih predstavljanja i predavanja o tome što je pravilno gospodarenje otpadom, prezentirano je kako to izgleda kada se postavi u model financiranja kroz javno privatna partnerstva, te koliko je taj model u konačnici učinkovit. Raspravljalo se i o tehnologijama obrade otpada, temeljima edukacije stanovništva, pravima kojima se udruge mogu koristiti u svom radu te o nizu konkretnih problema koji se javljaju u svakodnevnom radu udruga.
Najveći identificirani problem je bio kako razbiti „tvrdi orah“ lokalne uprave čiji je zadatak primjeniti u praksi osnove nacionalnog PGO. Lokalna uprava trebala bi istovremeno započeti sa programima za smanjenje nastanka otpada, odvojenim sakupljanjem, recikliranjem kao i edukacijom stanovništva koje će u praksi provoditi gotovo sve dijelove sustava. Međutim, zbog nedostatka ljudski resursa, neambicioznosti i nezainteresiranosti lokalnih vlasti teško da će se u skoroj budućnosti postizati rezultati poput onih na otoku Krku ili na radionici predstavljenih rezultata Grada Čakovca i Međimurske županije.
U Hrvatskoj još uvijek ne postoji jasna slika o tome što znači pravilno gospodariti otpadom, koliko je to ekonomski opravdano, koji su ekološki motivi te nedostatak ambicija za iznalaženje prikladnog riješenja neki su od zakljčaka održane radionice.