Pozivamo vas na tribinu „Slovenska TE Šoštanj 6 – upozorenje za Plomin C?“ koja će se održati u četvrtak 28.05. u 14:00 sati u klubu Hrvatskog novinarskog društva, Perkovčeva 2, Zagreb. Na tribini će uvodna izlaganja održati g. Blaž Košorok, generalni direktor HSE (Holdinga slovenske elektrane), Lidija Živčić iz slovenske udruge FOCUS i Toni Vidan iz Zelene akcije. Također, u formi izlagača pozvani su i ministar gospodarstva Ivan Vrdoljak te predsjednik uprave HEP-a Perica Jukić, od kojih potvrdu sudjelovanja očekujemo. Nakon uvodnih izlaganja uslijedit će rasprava.
Jedan od najvećih energetskih projekata u suverenoj Hrvatskoj je termoelektrana (TE) na ugljen Plomin C, koju je Vlada RH proglasila strateškim projektom, a čijoj gradnji se protivi većina građana. Prema istraživanju agencije IPSOS iz lipnja prošle godine, čak 64% građana Hrvatske protivi se izgradnji Plomina C, dok izgradnju podržava samo 22%. Na nedavno održanom lokalnom referendumu čak 94% građana izjasnilo se protiv ovog projekta dok ga je svega 4,5% podržalo.
U isto vrijeme, jedan od najvećih energetskih projekata u suverenoj Sloveniji bila je termoelektrana na ugljen Šoštanj 6. Upravo slovenski primjer je dramatično upozorenje kakve bi mogle biti posljedice izgradnje Plomina C. U Sloveniji je cijena izgradnje TE Šoštanj 6 u konačnici bila oko 40% viša od prvobitno predviđene. Cijena električne energije koju proizvodi Šoštanj 6 bit će znatno skuplja od prosječne, zbog čega će ova TE idućih nekoliko godina generirati gubitak od oko 50 milijuna eura godišnje. Slovenska policija je zbog sumnje u kazneno djelo prevare podignula optužnicu protiv 10 osoba vezano uz korupciju prilikom pripreme i izgradnje ove TE. Glavni izvođač radova na Šoštanju 6 bila je tvrtka Alstom, koja bi trebala biti i glavni isporučitelj radova i opreme za Plomin C.
Rok za predaju obvezujućih ponuda za izgradnju termoelektrane na uvozni ugljen „Plomin C“ istekao je prije više od godinu dana. Od tada HEP pregovara s potencijalnim investitorima, u posljednje vrijeme ekskluzivno s japanskom tvrtkom Marubeni, o različitim aspektima ugovora, a primarno o cijeni električne energije. Naime, HEP se obvezao da će kupovati minimalno 50% električne energije iz Plomina C, zbog čega je njena cijena ključan element planiranog ugovora. Informacije koje su dolazile u medije govorile su kako Marubeni traži garanciju za gotovo dvostruko višu cijenu električne energije od one koja je dostupna na europskom tržištu. Na taj način bi se zarada koju ostvarujemo proizvodnjom jeftine struje u hidroelektranama dugoročno preusmjerila u pokrivanje velikih troškova Plomina C u stranom vlasništvu. HEP odbija javno objaviti informacije o cijeni te o ostalim elementima predviđenog ugovora. Ovakva tajnost podataka još više budi sumnje da će Plomin C biti štetan i neisplativ projekt. Zbog toga je izuzetno važno upoznati se s detaljima ugovaranja i izgradnje TE Šoštanj 6 koji su doveli do velike štete za slovensku elektroprivredu i građane Slovenije. Ovakvo upozorenje, nadamo se, Vlada RH i HEP neće moći ignorirati.