hr en
  • change the contrast
  • change the font

Klimatski sporazum u Parizu: put u 3° C topliju budućnost

Nakon dvotjednih pregovora sporazum u Parizu je potpisan, ali s puno više otvorenih pitanja nego odgovora. Smanjivanje emisija predviđeno u sporazumu nije ni dovoljno niti u skladu s onim što nam znanstvena zajednica govori.

Financiranje čistog razvoja i prilagodbe na već postojeće negativne posljedice klimatskih promjena u zemljama u razvoju nije jasno definirano, a povijesna odgovornost razvijenih zemalja nije uzeta u obzir i izuzeta je iz sporazuma. Ranije dogovoreni fond (Green Climate Fund) još je uvijek prazan, iako su se razvijene zemlje obvezale u njega uplaćivati 100 milijardi USD godišnje.

Luka Tomac, koordinator klimatskog programa Zelene akcije rekao je: „Dogovor iz Pariza, koji treba stupiti na snagu 2020. godine, baziran je na nacionalnim ciljevima koje su zemlje same volonterski predložile te u Parizu usvojile. Taj zbroj predloženih nacionalnih ciljeva svijet trenutno vodi u zagrijavanje od 2.7° do 3.7° C. Jasno je da sa ovakvim dogovorom i dalje nismo ni blizu sprečavanja klimatskih promjena.”

Želimo li spriječiti da se globalna temperaturu povisi za više od 2° C, 80% sada poznatih zaliha fosilnih goriva (ugljen, nafta, plin) mora ostati neiskorišteno te kao globalno društvo moramo izaći iz „fosilne ere“ do sredine stoljeća. Potrebna nam je hitna transformacija energetskog sustava, ali i lokaliziranje proizvodnje.

„Dio teksta sporazuma koji se odnosi na napuštanje fosilnih goriva sredinom stoljeća i prelazak na obnovljive izvore energije je jasan pokazatelj da u budućnosti neće biti mjesta za fosilnu industriju. Što to točno znači za Hrvatsku? Hitan prestanak ulaganja u projekte poput termoelektrane na ugljen Plomin C, te bušenja Jadrana zbog nafte”, dodao je Tomac.

Brojne studije i primjeri iz prakse pokazuju da su obnovljivi izvori energije postali zrela i komercijalno dostupna tehnologija koja ima svijetlu budućnost, otvara nova radna mjesta, omogućuje građanima da sami proizvode svoju energiju te je velik dio rješenja za klimatsku krizu.

Za vrijeme trajanja klimatskih pregovora u Parizu, usprkos vanrednom stanju u Parizu, tisuće aktivista mreže Friends of the Earth International su se zajedno sa desetcima tisuća drugih građana, okupili na ulicama Pariza kako bi zahtijevali klimatsku pravdu, mir i solidarnost s onima koji već trpe posljedice.

You may upload our content in an integral or revised version with the indication of the organisation Zelena akcija/FoE Croatia - under the terms of the Creative Commons Attribution 4.0 International License.
This permission does not apply to stock photos and embedded content of other creators.

Design & development: Slobodna domena Zadruga za otvoreni kod i dizajn

Kolačići (cookies) pomažu u korištenju ove stranice. Korištenjem pristajete na korištenje kolačića.