Izašao je iz tiska Zeleni adresar Mreže Zelenih telefona Hrvatske.
- Organisation
- Activities
- Knowledge
Izašao je iz tiska Zeleni adresar Mreže Zelenih telefona Hrvatske.
Izašao je iz tiska Zeleni adresar Mreže Zelenih telefona Hrvatske. Zainteresirani građani mogu ga besplatno dobiti na našoj adresi, a izradili smo ga za aktiviste i građane koji žele aktivno sudjelovati u zaštiti okoliša. Adresar je nastao u okviru projekta "Strengthening the green phone network" (Jačanje Mreže zelenih telefona) za koji je Mreža Zelenih telefona dobila potporu Europske komisije. U Splitu je od 16. do 18. srpnja održan sastanak Mreže Zelenih telefona (10 udruga u Mreži) gdje se je dogovaralo o novom projektu Mreže i mogućim donatorima. Dogovoreno je da tema budućeg projekta bude otpad (ilegalni deponiji, kompostane, opasni otpad, reciklaža, spalionica). Projekt je podijeljen na tri faze. Prva faza obuhvaća istraživanje, objavljivanje podataka i informiranje. Druga faza obuhvaća edukaciju i analizu implementacije zakona dok će se u trećoj fazi usporediti primjeri Hrvatske i Europske unije. Rezultati projekta će se prikazati u publikaciji.
"Tko posiječe stablo, visjet će na susjednom!" - ovako je o zaštiti okoliša brinuo libijski predsjednik Moamar El Gadafi
Kako bi pokazali građanima da ne brinemo samo o životinjama nego i o ljudima, dana 9. srpnja gđi. Sonji Budak oprali smo prozore od ptičjih izmeta na drugom katu zgrade u Ilici 42. Naime, početkom proljeća stanari zgrade postavili su mrežu kako bi piljke (vrsta lastavice), spriječili da se vrate u svoja gnijezda, i izmetom prljaju prozore. Na dojavu građana i našu intervenciju, inspekcija je izašla na teren i naredila uklanjanje mreže jer je spomenuta zgrada zaštićeni spomenik kulture. Piljci su sada u svojim gnijezdima kao i tijekom više od 20 godina.
* Domačica iz obiteljske kuće na adresi Mlinovi k.br. 143 baca boce i ostali otpad u potok, iako u blizini ima sve potrebne spremnike za otpad.
* Građani istovaruju otpad u šumi iza Petrovine.
* U Selskoj kod k. br. 112 i staračkog doma nalazi se glomazni otpad i olupina smeđe boje. Građani kažu da i smetlari tamo istovaruju otpad. Kako je po rasporedu odvoz glomaznog otpada tek u rujnu mjesecu, građani misle da je to kasno jer su se počeli sakupljati štakori.
* Stanovnici zgrade u Cerničkoj ulici traže kartonski spremnik za papir.
* Pored Vranskog jezera (Pakoštane) stalno gori otpad. Navodno se ne može ugasiti.
* Poduzeće Meving sa sjedištem u Radićevoj k.br. 3, uređivalo je cestu i rubnjak u ulici Rim (Maksimir) i sav otpad bačen je u šumu na kraju ulice Rim. Građani su probali urgirati kod inspekcijskih službi, ali za sada bez rezultata.
* Gđa. iz Vrsara iz Orlandove ulice žali se na kontejner za otpad koji je postavljen 2 m od njezinog prozora. Kontejner se prazni jedanputa tjedno i gđa. kaže da već crvi iz njega izlaze. Nakon intervencije aktivista iz Zelene Istre, kontejner se je češće praznio ali nakon nekog vremena sve je opet po starom.
* U jamu bivšeg iskopa pijeska kod Vodica na otoku Pagu navaža se različiti otpad, naročito glomazni, pa tako i danas lokalno komunalno poduzeće iskrcava ovdje glomazni otpad. Legalna deponija nalazi se, navodno, na drugoj lokaciji. Također postoje informacije da Grad Pag namjerava lokaciju kod Vodica ograditi (započeta izgradnja zida) i pretvoriti u trajno odlagalište otpada. Građani mole da se provjeri da li za takve planove postoji valjana dokumentacija (studija utjecaja na okoliš, lokacijska i građevinska dozvola).
* Vlasnici stambene kuće na adresi Dalmatinska k.br. 1 (Velika Gorica) posjekli su nekoliko stabala na svojoj parceli, a odsječena stabla bacili su u kanal Sava - Odra, u neposrednoj blizini ceste Gradići - Petrovina.
* Neuređena livada nalazi se između V. Rudžjaka i Prisavlja. Građani kažu da tamo ima i poskoka.
* U Podvodnici, općina Kravarsko, privatna parcela puna je ambrozije. Građanima smo dali telefonski broj u Velikoj Gorici za prijavu ambrozije, gdje su im poklopili slušalicu. Tamo su im trebali reći da zovu općinu Kravarsko. Nakon našeg poziva ambrozije više nema.
* Građani jedne zgrade u Maksimirskoj ulici žale se na susjeda koji u svojoj garsonjeri stalno nešto buši s hilticom.
* Stanari Ilice 11 žale se na buku tri rashladna uređaja.
* Građani upozoravaju na šverc crva u Hrvatsku pod imenom fuji i verde, koji se vade iz kanalizacija velikih istočnih gradova (Rusija, Bjelorusija, Ukrajina...). Crvi se voze u mulju u kojem se nalaze virusi raznih bolesti (hepatitis B, C i kolere) i bacaju u naše vode. Građani se pitaju što će reći kupači na Jarunu ili diljem Hrvatske gdje se crvi bacaju u vode stajačice?
* Tko kontrolira Plivine otpadne vode? Građani se pitaju kako je moguće da oni sami sebi kontroliraju vode?
* U ulici I. Rožmana k.br. 7, 9, 11, 13, 13a, i 15, izgrađeno je veliko skladište u kojem su smještene cisterne s tekućinom. Građani ne znaju o kakvoj se tekućini radi, ali pošto se iz tih skladišta širi smrad kemikalija sumnjaju na tvari štetne po okoliš i zdravlje ljudi. Prilikom pretakanja tekućine iz cisterni u kamione, tekućina se prelijeva na tlo i upija u zemlju, a budući da okolne kuće nisu priključene na gradski vodovod, građani strahuju od ulaska otrovnih tvari u bunare.
* Sva reciklažna dvorišta rade do 19.00 sati.
* Carin d.o.o. za građevinarstvo i trgovinu održalo je demonstraciju uklanjanja odbačenih guma za žvakanje na Cvjetnom trgu 13. srpnja.
* Zvali su nas iz uprave hotela Livadić, koji ima na zaštićenoj fasadi puno lastavičjih gnijezda. Pitaju što da rade jer ne žele stavljati mrežu? Iz Zavoda za zaštitu spomenika, prirode i kulture kažu da je moguće tražiti postavljanje pleksiglas strehe ispod gnijezda, 15 cm izbočeno prema van. Za sve radove treba tražiti dozvolu Zavoda.
* Gđu. iz Wiesbadena (Njemačka) zanima sve o Zelenoj akciji kako bi uspostavila suradnju.
* Anton Repić u svom vinogradu (predio Prebenda iznad Okrugljaka) gradi podrum 5x8m. Temelji su već iskopani.
* U malom mjestu Goli Vrh kraj Jastrebarskog u izgradnji je benzinska pumpa. Pumpa se gradi 30 m od potoka koji izvire na Plješivici i čiji tok završava u ornitološkom rezervatu Crna Mlaka. Građane zanima da li invenstitor ima sve potrebne dozvole te da li ima napravljenu studiju utjecaja na okoliš?
* U šumi u Zlatar Bistrici jedan čovjek spaljuje rendgenske snimke i filmove. Zrak je pun gustog crnog dima, a ljudi se žale na glavobolju i povraćanje.
* Nakon privatizacije Ciglane u Črnomercu građevine i neizgrađeni prostori u velikoj su mjeri promjenili namjenu. Građani koji su se obratili ZT-u smatraju da neke od djelatnosti nisu u skladu s propisima o zaštiti okoliša. Jedna od hala za proizvodnju opeke je osposobljena za proizvodnju i u njoj se vrši vrši pečenje ciglarskih proizvoda, korištenjem plinskog pogona, ali i spaljivanjem otpada. Ova hala ima dimnjak visine samo 1m. Dimovi koji mijenjaju boju i gustoću ispuštaju se svakodnevno, posebno u večernjim satima. Ovisno o vjetrovima lebde u visini nebodera u radijusu 1000 m oko Ciglane. Građani su zabrinuti zbog ovog onečišćenja zraka, tim više što se u spomenutom radijusu nalazi nekoliko dječjih vrtića, dvije osnovne škole i druge obrazovne, zdrastvene i socijalne ustanove.
You may upload our content in an integral or revised version with the indication of the organisation Zelena akcija/FoE Croatia - under the terms of the Creative Commons Attribution 4.0 International License.
This permission does not apply to stock photos and embedded content of other creators.
Design & development: Slobodna domena Zadruga za otvoreni kod i dizajn