Mobilna aplikacija Scan4Chem omogućuje vam da na lak način iskoristite svoje pravo na informaciju o štetnim tvarima u proizvodima
- Organisation
- Activities
- Knowledge
Mobilna aplikacija Scan4Chem omogućuje vam da na lak način iskoristite svoje pravo na informaciju o štetnim tvarima u proizvodima
Preuzmite Scan4Chem za Android uređaje
U životu smo okruženi brojnim potencijalno štetnim kemikalijama koje se nalaze u proizvodima svakodnevne dnevne potrošnje. Takve tvari su, na primjer, usporivači gorenja u namještaju i auto sjedalima, plastifikatori u igračkama i podnim oblogama, bisfenol A u raznim posudama itd. Te kemikalije vrlo često javljaju se u proizvodima kao dodaci plastici.
Te štetne tvari oslobađaju se u okoliš i dolaze do našeg organizma zbog kontakta s hranom ili kožom, ali zagađuju i zrak koji udišemo.
One mogu biti karcinogene, mutagene ili utjecati na smanjenje plodnosti. Neke od njih oponašaju ili blokiraju djelovanje prirodnih hormona te postoji sumnja da pogoduju razvoju raka dojke i testisa, pretilosti, dijabetesa ili poremećaja učenja i ponašanja kod djece. Postojane (perzistentne) kemikalije predstavljaju poseban problem za okoliš jer se s vremenom u njemu mogu akumulirati do štetnih razina.
U skladu s europskom uredbom REACH, posebno zabrinjavajuće tvari navedene su u posebnom popisu kojeg održava Europska agencija za kemikalije i koji se redovito nadopunjuje.
Članak 33. te uredbe propisuje da potrošači imaju pravo znati sadrži li proizvod neku od posebno zabrinjavajućih tvari s popisa ako je on prisutan u masenom udjelu većem od 0,1 %. Dobavljači, pri čemu se misli na proizvođače, uvoznike i prodavače, dužni su potrošaču na njegov zahtjev pružiti informaciju o prisustvu posebno zabrinjavajućih tvari u proizvodu u roku ne duljem od 45 dana.
Pravo potrošača na informaciju odnosi se na gotovo sve „čvrste“ proizvode, poput odjeće i obuće, igračaka, namještaja, elektroničkih uređaja i alata.
Sigurnost nekih proizvoda osigurava se drugim i strožim propisima. Takvi predmeti uglavnom imaju detaljnu deklaraciju na kojoj mora biti naveden njihov sastav, stoga traženje informacija o njima nije moguće. To su hrana, lijekovi, kozmetika i smjese (npr. sredstava za čišćenje, boje i lakovi, ljepila ili žbuke).
Međutim, aplikacija Scan4Chem omogućuje vam traženje informacija o posebno zabrinjvajućim tvarima prisutnim u ambalaži takvih proizvoda.
Aplikacija Scan4Chem pomoći će vam da saznate sadrži li proizvod neku od posebno zabrinjavajućih tvari ako je ona u proizvodu zastupljena u masenom udjelu većem od 0,1 %.
Informacije uz pomoć aplikacije Scan4Chem možete tražiti za gotovo sve proizvode svakodnevne potrošnje, primjerice za odjeću i obuću, namještaj, igračke, alate, elektroničku opremu…
Veći broj vaših zahtjeva za informacijama potiče proizvođače i trgovce da podatke o svojim proizvodima unesu u bazu podataka, čime te informacije postaju odmah dostupne svima. Također, vaši zahtjevi pomoći će da proizvođači i trgovci shvate da potrošači žele proizvode bez štetnih kemikalija. Tako svi doprinosimo poboljšanju aplikacije Scan4Chem i osnažujemo druge potrošače da budu aktivni i lakše izbjegavaju posebno zabrinjavajuće tvari u proizvodima.
You may upload our content in an integral or revised version with the indication of the organisation Zelena akcija/FoE Croatia - under the terms of the Creative Commons Attribution 4.0 International License.
This permission does not apply to stock photos and embedded content of other creators.
Design & development: Slobodna domena Zadruga za otvoreni kod i dizajn