Plomin 1 je mrtav, a HEP ga želi oživjeti
Okolišne organizacije protive se namjeri HEP-a da skoro 50 godina stara termoelektrana (TE) Plomin 1 bude u pogonu dodatnih 15 do 20 godina. Danas je započela javna rasprava o izmjenama okolišne dozvole za ovu TE pa pozivamo sve građane i građanke i institucije da u njoj sudjeluju te da se usprotive ovom štetnom planu.
Prošle godine u Plominu 1 došlo je do velikog požara čime je njen rad potpuno obustavljen. Da nije došlo do ove nesreće, Plomin 1 bi zbog dotrajalosti i neusklađenosti s europskom Direktivom o industrijskim emisijama bio zatvoren 1.1.2018. Godine. I sam HEP je smatrao da je daljnji rad Plomina 1 neisplativ, zbog čega nisu imali nikakve planove za modernizaciju postrojenja s ciljem usklađivanja s navedenom direktivom, nego su bili prihvatili zatvaranje. Upravo zato su i željeli izgraditi TE Plomin C. Kada im to, u velikoj mjeri zbog protivljenja udruga i javnosti, nije uspjelo, sada odjednom tvrde da je nastavak rada Plomina 1 ipak isplativ. HEP je, na žalost, godinama tvrdoglavo inzistirao na izgradnji Plomina C i nije ulagali gotovo nikakav napor u projekte obnovljivih izvora energije, zbog čega smo izgubili previše dragocjenog vremena u tranziciji prema čistoj energiji. HEP mora shvatiti da ugljen energent prošlosti. Umjesto prihvaćanja ove činjenice, HEP želi da ova nesigurna TE radi do trenutka kada će biti stara gotovo 70 godina. Bez obzira na velik financijski trošak, elektrana će i dalje dobrim dijelom biti stara i skupa sigurnosna prijetnja.
Iako HEP želi modernizirati ovo postrojenje te u određenoj mjeri sniziti emisije štetnih plinova, činjenica je da bi i modernizirani Plomin 1 pogoršavao kvalitetu zraka u Labinštini u odnosu na trenutnu situaciju. Zagađenje iz TE na ugljen uzrokuje više prijevremenih smrti svake godine te bolesti dišnog sustava. Još je značajniji utjecaj ovakvih postrojenja na klimatske promjene, čije efekte na žalost sve češće možemo vidjeti i u Hrvatskoj. Ako želimo izbjeći katastrofalne posljedice klimatskih promjena, moramo započeti ozbiljnu niskougljičnu tranziciju proizvodnje energije i prihvatiti činjenicu da fosilna goriva poput ugljena nemaju budućnost. S obzirom da u Hrvatskoj nema ugljena, ovim potezom bismo zadržali ovisnost o uvoznoj energiji. Porazno je da HEP nikako ne uspijeva napraviti odmak od neodržive i zastarjele energetske politike u kojoj i narednih desetljeća bitan dio energije dobiva iz ugljena, zanemarujući potencijal obnovljivih izvora energije, pogotovo sunca i vjetra.
Javna rasprava o Stručnoj podlozi zahtjeva za izmjenu uvjeta okolišne dozvole za Plomin 1, kojom se nastoji ostvariti navedeno produženje rada od 15 – 20 godina, traje do 09. svibnja, a stručna podloga i njen sažetak dostupni su na web stranici Istarske županije. Zelena akcija, Zelena Istra, Greenpeace i CEE Bankwatch pozivaju sve zainteresirane da sudjeluju u javnoj raspravi i svoje primjedbe pošalju na adresu: Istarska županija, Upravni odjel za održivi razvoj, 52100 Pula, Flanatička 29.