Sadašnje katastrofalno stanje u gospodarenju otpadom Grada Zagreba rezultat je dugogodišnje nebrige i brojnih propusta Gradonačelnika, ali i Gradske skupštine, pa i Ministarstva zaštite okoliša.
- Organizacija
- Aktivnosti
- Baza znanja
Sadašnje katastrofalno stanje u gospodarenju otpadom Grada Zagreba rezultat je dugogodišnje nebrige i brojnih propusta Gradonačelnika, ali i Gradske skupštine, pa i Ministarstva zaštite okoliša.
Jučerašnja sjednica Gradske skupštine nije donijela nikakvo rješenje ovog problema, pa tako nije rezultirala čak niti dogovorom o posebnoj sjednici na kojoj bi se raspravljalo o cjelovitom sustavu gospodarenja otpadom. Iako već godinama postoji inicijativa za održavanje takve sjednice, ona nije zakazana čak niti nakon nedavnih turbulentnih događaja na Jakuševcu. Na žalost, jučer u Skupštini se moglo čuti samo odbacivanje odgovornosti Gradonačelnika i skupštinske većine za propuste u posljednjih 12 godina, iako su obje strane itekako odgovorne za nastalu situaciju.
Grad Zagreb je prije 3 godine pokrenuo proces izrade Plana gospodarenja otpadom, koji do danas nije završen, što je dovelo do neodržive situacijom u kojoj se količina otpada na Jakuševcu svake godine povečava za oko 300.000 tona. Iako je izrada Plana obaveza temeljem Zakona o gospodarenju otpadom, Grad Zagreb se oglušio na ovu odredbu. Ovaj ogroman propust gradonačelnika Bandića se događa pred očima Gradske skupštine, koja nije preuzela aktivnu ulogu u rješavanju problema gospodarenja otpadom, i tek jučer je prozvala gradsku upravu zbog neizrađenog Plana čije donošenje kasni već 3 godine. Kao što smo spomenuli, Gradska skupština u istom tom periodu propušta organizirati tematsku sjednicu o gospodarenju otpadom, iako inicijativa za istu postoji već godinama. Odgovornost za nastalu situaciju ima i Ministarstvo zaštite okoliša, koje nije u punoj mjeri koristilo odredbe Zakona o otpadu, te prisililo Grad Zagreb na odgovorno ponašanje prema ovom problemu. Npr. koliko nam je poznato, Ministarstvo nije kaznilo Grad Zagreb zbog činjenice da u propisanom roku nije usvojio Plan gospodarenja otpadom.
Iako cijelo vrijeme predlažemo rješenje za ovaj gorući problem, Grad uporno odbija sve konstruktivne prijedloge. Rješenje se sastoji od 4 glavna koraka:
Ovim koracima postojeća se količina otpada može smanjiti za preko 80%, dok postrojenje za termičku obradu otpada, tj. spalionica, može smanjiti količinu otpada za maksimalno 70%, uništavajući pri tome vrijedne sirovine koje se nalaze u otpadu. Iako se trenutno u Zagrebu odvaja tek 25% otpada, problem se može početi rješavati relativno brzo. Primjerice, u novozagrebačkoj „Mamutici“ se u sklopu pilot-projekta odvojenog prikupljanja otpada u roku od godine dana količina otpada koji se odvozi na odlagalište smanjila za dodatnih 20%, povećavajući ukupnu količinu reciklaže na 45%. Ovaj iznos se daljnjim mjerama može povećati i do 70%, kao što je slučaj u Austriji. Nakon toga se od ostatnog otpada i dalje mogu izvući vrijedne sirovine pomoću mehaničko-biološke obrade, i time dodatno smanjiti količine otpada koji se odlaže. Navedeni sustav je ne samo jeftiniji od gradnje spalionice nego ga je moguće i brže ostvariti.
Ovakav sustav gospodarenja otpadom bi u razumnom roku omogućio zatvaranje odlagališta na Jakuševcu, što je već niz godina zahtjev i lokalnih stanovnika i udruga za zaštitu okoliša.
Naše sadržaje možete prenositi u integralnoj ili prerađenoj verziji uz navođenje organizacije Zelena akcija - pod uvjetima licence Creative Commons Imenovanje 4.0 međunarodna.
Ovo dopuštenje se ne odnosi na stock fotografije i embedane sadržaje drugih stvaratelja.
Design & development: Slobodna domena Zadruga za otvoreni kod i dizajn