Better and higher biodiversity funding in the EU
Glavni cilj projekta je povećati kvalitetu i kvantitetu EU financiranja zaštite i obnove prirode, kao i spriječiti EU financiranje projekata štetnih za prirodu. U tu ćemo svrhu ukazivati na štetne projekte financirane sredstvima EU-a, zagovarati precizniju definiciju što točno predstavlja ulaganje u prirodu / bioraznolikost, kao i izdvajanje više sredstava za prirodu iz budućeg proračuna EU-a.
Stanje bioraznolikosti u Europskoj uniji trenutno je vrlo zabrinjavajuće: 81% staništa i 63% vrsta je u lošem ili prilično lošem stanju. Iako su europske institucije priznale potrebu za rješavanjem ovog problema u Strategiji bioraznolikosti EU-a za 2030., i dalje su potrebna dostatna financijska sredstva za rješavanje ovog problema. Europski proračun (višegodišnji financijski okvir) pritom predstavlja glavninu raspoloživih sredstava. Iako su ona u teoriji dostupna, u praksi ih se još uvijek nedovoljno usmjerava u mjere koje će pomoći očuvanju postojeće bioraznolikosti, kao i obnavljanju izgubljene. Ulaganja u zaštitu i obnovu prirode često se nalaze pri dnu liste prioriteta država članica, a čak i naoko „zelena“ ili „održiva“ ulaganja (poput onih vezanih za borbu protiv klimatskih promjena) mogu imati negativne posljedice po bioraznolikost. Osim toga, prisutni su i slučajevi geenwashinga gdje se kao ulaganja u prirodu predstavljaju projekti koji s njenom zaštitom i obnovom nemaju veze.
Projekt uključuje tri glavna seta aktivnosti koje bi trebale doprinijeti sljedećim ishodima:
- Povećana svijest i znanje relevantnih institucija EU-a o projektima koji štete bioraznolikosti, a financirani su iz EU fondova
- Države članice i europske institucije imaju jasniju predodžbu o tome što predstavlja projekt kompatibilan s / pozitivan za bioraznolikost
- Potencijalna rješenja i scenariji za izdašnije i bolje financiranje bioraznolikosti u okviru sljedećeg višegodišnjeg financijskog okvira vidljivi i podijeljeni s ključnim donositeljima odluka.
Metodologija koju ćemo koristiti za ostvarivanje ovih ciljeva uključuje monitoring konkretnih projekata s pozitivnim i negativnim učincima na bioraznolikost u 5 zemalja iz kojih dolaze partnerske organizacije te formiranje preporuka na temelju tako prikupljenih podataka koje će se zatim koristiti za zagovaranje na nacionalnoj i EU razini.
Predviđeno trajanje projekta je od 1.10.2023. do 31.3.2025.
Ukupna vrijednost projekta je 444.889 eura.
Projekt financira Federalno ministarstvo za okoliš, zaštitu prirode, nuklearnu sigurnost i zaštitu potrošača Savezne Republike Njemačke putem Europske inicijative za okoliš (EURENI). Partnerstvo uključuje EuroNatur i CEE Bankwatch Network, kao vodeće partnere, te pet nacionalnih partnera: Društvo za opazovanje in proučevanje ptic Slovenije (DOPPS – BirdLife Slovenia), Magyar Természetvédők Szövetsége / Friends of the Earth Hungary (Mađarska), Polska Zielona Sieć (Poljska), Zaļā brīvība (Latvija) i Zelena akcija / Friends of the Earth Croatia (Hrvatska).