Vrijeme je da prekinemo šutnju i menstruiramo bez srama!
Zelena akcija poziva donositelje odluka da uvedu sveobuhvatan zdravstveni odgoj, osiguraju dostupnost i pristupačnost višekratnih menstrualnih proizvoda te reguliraju upotrebu štetnih kemikalija u jednokratnim proizvodima.
Aktivisti i aktivistkinje Zelene akcije su povodom Tjedna menstrualnog siromaštva održale akciju na glavnom zagrebačkom trgu i skrenule pozornost na problem stigme i siromaštva koja okružuje menstruaciju. Držale su veliki transparent s natpisom “Menstruacija”, a na akciji su sudjelovale aktivistkinje iz udruga diljem Europe.
“O menstruaciji moramo glasno progovoriti jer je stigma duboko ukorijenjena i prepreka je menstrualnom zdravlju, održivosti i dostupnosti potrebnih proizvoda. Ta stigma guši javne rasprave i omogućuje industriji jednokratnih proizvoda da nastavi nuditi štetne proizvode, koristeći taktike posramljivanja”, poručila je Ana-Marija Mileusnić iz Zelene akcije.

Višekratne i održive menstrualne potrepštine jesu ekonomičnije, zdravije i ekološki prihvatljivije rješenje. No, njihov široki prihvat zahtijeva razbijanje tabua edukacijom, informativnim kampanjama i financijskim poticajima poput vaučera. Zelena akcija i partnerske organizacije aktivno rade na podizanju svijesti i informiranju o prednostima višekratnih opcija i štetnosti onih jednokratnih.
“Izostanak kvalitetnog zdravstvenog odgoja iz školskih kurikuluma dodatno produbljuje stigmu. U školama se o menstruaciji često uči isključivo kao o biološkoj reproduktivnoj funkciji, isključujući dječake iz razgovora i zanemarujući njezinu isprepletenost s patrijarhalnom kulturom, zadirkivanjem i iskustvom boli”, naglasila je Mileusnić. Dodala je kako djevojčice* učimo da skrivaju menstruaciju, a dječake da o njoj ne govore, dok je razgovor o njoj praćen sramom. “O tome nam govore i sami "hrvatski nazivi" za ženske spolne organe, poput "rodnica" i "stidnica", koji potenciraju ideju da je njihova primarna svrha rađanje i da ih se treba stidjeti.”
Reklame održavaju prisutne tabue, prikazujući menstruaciju kao nešto nečisto i nudeći parfimirane jednokratne proizvode kao "rješenje" za izmišljene "neugodne mirise" koji proizlaze iz kulture srama, a ne tijela. Takve prakse, uz visoke cijene menstrualnih proizvoda, a posebno održivih alternativa, dodatno stvaraju dojam da je riječ o luksuzu, a ne osnovnoj potrebi. “Nitko ne bi trebao biti prisiljen kupovati jeftine i toksične proizvode”, istaknula je Mileusnić. Smatra da bi se umjesto toga kemikalije trebale regulirati, a štetni proizvodi u potpunosti izbaciti s tržišta i zamijeniti s onima koji su zdravstveno sigurni.
“Nažalost, u Hrvatskoj se ekološkim i zdravstvenim aspektima menstruacije ne posvećuje dovoljno pažnje. To skreće pozornost s opasnosti jednokratne plastike i štetnih kemikalija, dok su sigurne i održive alternative i dalje mnogima nedostupne”, rekla je Mileusnić.
Smatra kako bi se Hrvatska trebala voditi primjerima dobre prakse i poput katalonske vlade odlučno stati u borbu protiv menstrualnog siromaštva. Naime, Hrvatski zavod za javno zdravstvo trebao bi omogućiti edukaciju za osoblje u ljekarnama i ostalim zdravstvenim ustanovama o pravilnom korištenju višekratnih menstrualnih proizvoda. Na taj bi način osobe s menstruacijom mogle dobiti pouzdane informacije od stručnjaka i bez interneta. Ljekarne bi onda mogle biti spremne za izdavanje besplatnih višekratnih menstrualnih proizvoda na zahtjev, putem vaučera, kao što je to uspješno implementirano u Kataloniji.
“Za kraj, pozivamo medije da prekinu s reproduciranjem štetnih stereotipa te da omoguće otvoren dijalog. Pozivamo cijelo društvo da glasno progovori o menstruaciji, bez srama, kako bismo stvorili zdravije, ravnopravnije i održivije okruženje za sve”, zaključila je Mileusnić.
*Pod 'žene' i 'djevojčice' se misli na nebinarnu društvenu kategoriju koja pokriva sve koji se s njom poistovjećuju, uključujući trans i interspolne osobe.