hr en
  • change the contrast
  • change the font

Vlada odlučila pogodovati proizvođačima pića po cijenu najranjivijih skupina

Smanji ponovno upotrijebi recikliraj

Vlada RH usvojila je Uredbu o naknadi gospodarenja otpadom i povratnoj naknadi u kojoj je odbila povećati iznos naknade na barem 15 centi.

Prijašnji iznos je bio 7 centi, a sada će iznositi i dalje niskih 10 centi. Ovime ostajemo na začelju EU prema iznosu naknade, a Vlada, koja je izglasala ovakvu Uredbu, treba uvidjeti kako je time pogodovala trgovcima i proizvođačima pića koji će povisiti cijene bez obzira na iznos naknade. Uz to, još je dodatno marginalizirala ranjive društvene skupine koje, nažalost, od skupljanja boca preživljavaju. U 2025. godini, za kruh će se tako morati skupiti daleko više boca, nego 2006. godine kada je sustav uspostavljen.

Naime, Zelena akcija i druge organizacije za zaštitu okoliša, okupljene u Platformu za borbu protiv zagađenja plastikom u Hrvatskoj, sudjelovale su u listopadu u javnom savjetovanju i uputile komentare na prijedlog Uredbe u kojima su tražile povećanje naknade tako da najmanja vrijednost ambalaže bude 15 centi, kao što je u Slovačkoj. 

Ministarstvo zaštite okoliša i zelene tranzicije prijedloge udruga odbilo je sa sljedećim obrazloženjem: "Prijedlog za daljnjim povećanjem iznosa povratne naknade se odbija iz razloga što bi predloženo povećanje dodatno povisilo cijene pića u trgovinama."

Ovakvo obrazloženje, osim što je netočno, pokazuje suštinsko nepoznavanje načina funkcioniranja sustava povratne naknade. Naime, povratna naknada nije dio cijene proizvoda budući da se iznos naknade u potpunosti nadoknađuje potrošačima ukoliko se ambalaža vrati na mjesto preuzimanja. U nekim europskim državama, npr. Švedskoj, cijena proizvoda na polici trgovine pokazuje isključivo cijenu proizvoda, a ispod navedene cijene je u manjem fontu istaknuta cijena povratne naknade za ambalažu, kako se kupca ne bi dovodilo u zabludu vezanu uz cijenu proizvoda. Takva praksa ujedno sprječava nepoštene trgovačke prakse poput planiranih poskupljenja proizvoda da se "zaokruži" cijena proizvoda zajedno s naknadom za ambalažu. 

Dakle, ono što Ministarstvo takvim komentarom pokazuje jest da nema nikakvu kontrolu nad podivljalim trgovačkim praksama i sve većim poskupljenjima, već se trgovce "moli" da ne poskupljuju.

Smatramo da je ovo propuštena prilika. Niskim iznosom naknade od 10 centi - koja svakim danom, u usporedbi s ostalim proizvodima, vrijedi sve manje i manje - teško ćemo postići ciljeve od 90% odvojeno prikupljene ambalaže za pića.

You may upload our content in an integral or revised version with the indication of the organisation Zelena akcija/FoE Croatia - under the terms of the Creative Commons Attribution 4.0 International License.
This permission does not apply to stock photos and embedded content of other creators.

Design & development: Slobodna domena Zadruga za otvoreni kod i dizajn

Kolačići (cookies) pomažu u korištenju ove stranice. Korištenjem pristajete na korištenje kolačića.