Prve božićne lampice u gradu su se pojavile već prije mjesec dana. Međutim, te umjetne krijesnice imaju i svoju mračnu stranu.
- Organisation
- Activities
- Knowledge
Prve božićne lampice u gradu su se pojavile već prije mjesec dana. Međutim, te umjetne krijesnice imaju i svoju mračnu stranu.
Naši austrijski partneri, udruga Global 2000, poslali su ih na kemijsku analizu kako bi provjerili sadrže li one opasne kemikalije. Rezultati su zabrinjavajući.
U sedam trgovina, od kojih su neke zastupljene u Hrvatskoj, kupljeno je 11 setova žaruljica. Opasne kemikalije pronađene su u više od polovice uzoraka, a dva seta žaruljica uopće se ne smiju nalaziti na tržištu jer sadrže plastifikator DEHP, čija je upotreba ograničena u gotovo svim proizvodima opće upotrebe već više od dvije godine.
DEHP može naškoditi spolnom razvoju djece i djelomično je odgovoran za porast neplodnosti kod muškaraca koja se zapaža već godinama. Unatoč tome, DEHP je pronađen u masenom postotku od čak 8,4 posto, što je 84 puta veći udio od dopuštenog.
Ti rezultati posebno su zabrinjavajući jer DEHP ometa rad hormonskog sustava i vrlo male količine mogu učiniti veliku štetu. Plastifikatori, kao što je DEHP, samo su umiješani u plastiku i iz nje mogu lako pobjeći. Osim što u naše tijelo mogu ući nakon fizičkog kontakta s proizvodom, oni konstantno isparavaju iz plastike pa ih i udišemo.
U sklopu ovog ispitivanja, lampice su testirane na ftalate, teške metale, policikličke aromatske ugljikovodike i klorirane ugljikovodike kratkog i srednjeg lanca.
Sve te kemikalije svrstane su u kategoriju tzv. posebno zabrinjavajućih tvari u skladu s europskom uredbom REACH. Mnoge takve tvari smiju se nalaziti u proizvodima iako je znanstveno dokazano da mogu naštetiti ljudskom zdravlju ili okolišu. S obzirom na to da njihovo prisustvo u proizvodu nigdje ne mora biti naznačeno, potrošačima je teško saznati sadrži li neki proizvod te kemikalije.
Ipak, proizvođač, uvoznik i trgovac dužni su to priznati ako im potrošač pošalje upit. Kako bismo olakšali slanje tih upita, u sklopu projekta LIFE AskREACH razvili smo aplikaciju Scan4Chem. Aplikacija omogućuje slanje upita u nekoliko brzih i jednostavnih koraka nakon skeniranja barkoda proizvoda. Svi dionici dobavnog lanca nekog proizvoda - proizvođač, uvoznik, veletrgovac i trgovac - dužni su odgovoriti na taj upit ako proizvod sadrži ikoju posebno zabrinjavajuću tvar u masenom postotku većem od 0,1 posto.
Pozivamo građane i građanke da preuzmu aplikaciju Scan4Chem i da pošalju upite o sastavu proizvoda koje namjeravaju kupiti.
Inače, slično ispitivanje u sklopu ovog projekta provedeno je i 2019. godine. Iako su rezultati ovog ispitivanja zabrinjavajući, situacija na tržištu u međuvremenu se ipak poboljšala. Naime, od sedam setova lampica koji su tada testirani, čak se njih šest nije smjelo nalaziti na tržištu.
You may upload our content in an integral or revised version with the indication of the organisation Zelena akcija/FoE Croatia - under the terms of the Creative Commons Attribution 4.0 International License.
This permission does not apply to stock photos and embedded content of other creators.
Design & development: Slobodna domena Zadruga za otvoreni kod i dizajn