Trening o holističkoj sigurnosti u središnjoj i istočnoj Europi
Od 4. do 11. svibnja, Sunčica i Tim sudjelovali su na treningu pod nazivom "Holistic Security in CEE". Ovaj trening doprinosi drugom cilju Erasmus plana usmjerenom na proširenje edukativnog tima sa naglaskom na različite edukativne pristupe.
Zelena akcija šalje svoje zaposlenike, aktivistkinje i stalne stručne suradnike na tečajeve mobilnosti u području obrazovanja odraslih. Tečajevi se provode u sklopu projekta Erasmus Akreditacija u razdoblju od 2021. do 2027. godine.
Na tečajevima polaznici uče o temama okolišne i društvene pravde, a kroz praktične vježbe sječu iskustvo koje im pomaže graditi otpornost u aktivizmu. Stečeno znanje koje polaznici vrate u organizaciju služe kako bi se ostvario Erasmus plan koji provodi Zelena akcija. Cilj tog plana je povećati tim za edukaciju, provoditi redovito stručno usavršavanje i prenošenje znanja putem seminara, ljetnih kampova ili treninga za trenere i edukacija koje održavamo na poziv drugih udruga i u sklopu GOOD inicijative.
Sunčica i Tim su kroz trening razvijale i produbljivale svoje znanje i vještine koje su potrebne za kvalitetan metodološki i kurikularni pristup u radu za aktivno građanstvo.
U nastavku možete pročitati Sunčicino iskustvo.
Trening o holističkoj sigurnosti u središnjoj i istočnoj Europi održao se u blizini mjesta Kunbabony u Mađarskoj i ticao se, kao što naziv govori, svih aspekata sigurnosti - fizičke, psihosocijalne i digitalne, i to u organizacijama i inicijativama.
Na treningu su sudjelovali aktivisti i aktivistkinje iz različitih organizacija, kultura i razina iskustva, što je doprinijelo multikulturalnim perspektivama tijekom diskusija. Osobe uključene u trening bore se u svojim lokalnim zajednicama za uspostavu i očuvanje ljudskih prava, okolišnih prava, klimatske pravde te drugih ključnih aspekata za održavanje civilizacije i opstanak vrsta na Zemlji.
Trening se sastojao od tri dijela sigurnosti, koji obuhvaćaju digitalnu sigurnost, svjesnost o tijelu i sigurnost tijela u aktivističkom prostoru te psihosocijalne sigurnosti.
Sva tri segmenta treninga bila su isprepletena, omogućujući nam provođenje različitih vježbi. Te vježbe uključivale su pronalaženje sigurnijih metoda pohrane i prijenosa digitalnih informacija, implementaciju sigurnosnih strategija, analizu prijetnji, procjenu rizika i izradu prijedloga za uspostavu kulture sigurnosti unutar organizacije ili inicijative.
Cijeli proces vođenja kroz razne vježbe koje se tiču sigurnosti kroz šest dana treninga doprinio je povećanju svjesnosti o prijetnjama koje u doba izrazitog rasta tehnologije, paralelno s porastom opresije i kriminalizacijom aktivista, onemogućuju aktivistički rad te rad nevladinih organizacija.
To me ponukalo da se tom temom pozabavim detaljnije te da je kroz radionice pokušam implementirati unutar vlastite organizacije.