Konačna verzija Zakona o strateškim investicijskim projektima sadrži sve štetne odredbe prethodnog prijedloga Zakona, a u pojedinim segmentima ukida i one minimalne kriterije koji su trebali spriječiti zloupotrebe. Danas su to naglasili GONG, Udruženje hrvatskih arhitekata, Pravo na grad i Zelena akcija na prosvjednoj akciji koju su organizirali ispred Hrvatskog sabora povodom rasprave o Konačnom prijedlogu Zakona o strateškim investicijskim projektima.
Navedeni Zakon ukida obavezu izrade detaljnih i urbanističkih planova uređenja za strateške projekte i na taj način smanjuje kontrolu gradnje u najosjetljivijim krajolicima Hrvatske te praktički dokida sudjelovanje javnosti u realizaciji projekata. Kriteriji za proglašenje strateških projekata su nejasni i podložni interpretaciji, a o proglašenju strateških projekata gotovo samostalno odlučuje Vlada, bez ikakvih konzultacija s građanima, pa čak i bez konzultacija sa Saborom. Također, za ishođenje potrebnih dozvola i mišljenja propisan je iznimno kratak rok od 15 dana čime se šalje poruka kako su svi postojeći upravni postupci suvišni, a briga o stručnoj utemeljenosti odluka nebitna.
Osim navedenih problema, Konačni prijedlog Zakona uklanja cijeli jedan članak koji je u prijašnjoj verziji prijedloga Zakona (članak 8.) nalagao da se projekt ne može proglasiti strateškim ako je investitoru izrečena pravomoćna osuđujuća presuda za kaznena djela poput primanja i davanja mita u gospodarskom poslovanju, zlouporabe položaja i ovlasti, udruživanja za počinjenje kaznenih djela, protuzakonitog posredovanja, prijevare u gospodarskom poslovanju te kaznenog djela protiv okoliša. Uklanjanje navedenog članka iz Konačnog prijedloga Zakona predložio je klub zastupnika HDZ-a, a koalicijska Vlada s SDP-om na čelu je ovakvu verziju Zakona prihvatila i poslala u saborsku proceduru. Kako bi prokazali ovakvu suradnju, aktivisti su ispred zgrade Sabora došli s velikim transparentom na kojem se nalazio sadržaj navedenog članka Zakona. Aktivisti su nosili majice na kojima je pisalo SDP i HDZ te su koristeći megafon pročitali kaznena djela koja se spominju u članku. Nakon toga su crvenom bojom prekrižili cijeli transparent, simbolički prikazujući suradnju ovih dviju stranaka u pogodovanju pravomoćno osuđenim investitorima.
Na prosvjednoj akciji su izjave za medije dali Željka Leljak Gracin (Zelena akcija), Nives Miošić (GONG), Hrvoje Hrabak (Udruženje hrvatskih arhitekata) i Teodor Celakoski (Pravo na grad) u kojima su od saborskih zastupnika tražili da glasaju protiv ovog štetnog zakonskog prijedloga.