Sedam jedinica lokalne samouprave na otoku Krku nagrađeno je prestižnim certifikatom Zero Waste, koji se dodjeljuje najuspješnijim europskim gradovima i općinama u održivom gospodarenju otpadom.
- Organizacija
- Aktivnosti
- Baza znanja
Sedam jedinica lokalne samouprave na otoku Krku nagrađeno je prestižnim certifikatom Zero Waste, koji se dodjeljuje najuspješnijim europskim gradovima i općinama u održivom gospodarenju otpadom.
Mreža Zero Waste Europe (Mission Zero Academy) dodijelila je certifikat Gradu Krku i općinama Baška, Dobrinj, Malinska-Dubašnica, Omišalj, Punat i Vrbnik, u kojima uslugu vrši komunalno poduzeće Ponikve eko otok Krk d.o.o. Tim je povodom danas u Velikoj vijećnici Grada Krka održana svečana dodjela certifikata te su održani prigodni govori.
“Certifikat Zero Waste priznanje je za naš dugogodišnji trud u unaprjeđenju sustava gospodarenja otpadom i motivacija za daljnji rad kako bi kvaliteta života i zaštita okoliša na našem otoku bili na najvišoj mogućoj razini”, poručio je Ivan Jurešić, direktor komunalnog poduzeća Ponikve d.o.o. i koordinator za implementaciju Zero Waste plana na otoku Krku.
Otok Krk je 2021. godine, u suradnji komunalnog poduzeća Ponikve i Zelene akcije, nacionalne koordinatorice mreže Zero Waste Europe, definirao ciljeve i mjere u sklopu strategije Zero Waste (nula otpada). Primjena tih mjera nadogradila je već otprije uspješan sustav prikupljanja i zbrinjavanja otpada te su ostvareni zapaženi rezultati. Mreža Zero Waste Europe je te rezultate ocijenila po strogim kriterijima certifikacije i dodijelila Krku važan prvi stupanj na ljestvici od pet stupnjeva uspješnosti. Slično kao što hoteli imaju od jedne do pet zvjezdica. To znači da prostora za daljnji napredak ima, ali je jasan pokazatelj uspješnosti jer su rijetke sredine u Europi vlasnici ovog certifikata.
„Ponosni smo na suradnju s komunalnim poduzećem Ponikve i stanovnicima otoka Krka koji dokazuju da je i u izazovnim turističkim sredinama moguće postići izvrsne rezultate u gospodarenju otpadom. Nastavljamo krupnim koracima naprijed, a to je putokaz i za ostale turističke sredine u Hrvatskoj i Europi”, istaknuo je Marko Košak iz Zelene akcije, koordinator hrvatske mreže certificiranih općina i gradova.
Naime, usprkos velikim izazovima s pritiskom turizma u ljetnim mjesecima, jedinice lokalne samouprave na Krku uspjele su dostići 58 posto odvojeno prikupljenog otpada i za 22 posto nižu količinu miješanog otpada po stanovniku u odnosu na nacionalni prosjek. Provele su i niz mjera edukacije i smanjenja nastanka otpada te izgradile svu potrebnu infrastrukturu za uspješno lokalno zbrinjavanje otpada, a to su sortirnica, kompostana i sedam reciklažnih dvorišta. Ovi uspjesi uvelike doprinose visokoj razini kvalitete života na otoku, što su potvrdili i zadovoljni stanovnici u anketi provedenoj ove godine. No, Krk ovdje ne staje te je već definirano niz mjera koje će u narednom periodu provesti u suradnji sa Zelenom akcijom, što će ga dodatno podići na ljestvici uspješnosti definiranoj certifikatom.
“U ime Mission Zero Academy (MiZA), iskreno čestitam jedinicama lokalne samouprave na otoku Krku čiji su uspjesi rezultirali stjecanjem ovog vrijednog certifikata. Pozivamo i druge hrvatske i europske općine i gradove, kao i subjekte iz turističkog sektora da slijede njihov primjer”, rekla je zaključno Ana Golja iz slovenske organizacije Ekologi brez meja, delegirana revizorica MiZA-e.
Cijela fotogalerija nalazi se OVDJE.
Naše sadržaje možete prenositi u integralnoj ili prerađenoj verziji uz navođenje organizacije Zelena akcija - pod uvjetima licence Creative Commons Imenovanje 4.0 međunarodna.
Ovo dopuštenje se ne odnosi na stock fotografije i embedane sadržaje drugih stvaratelja.
Design & development: Slobodna domena Zadruga za otvoreni kod i dizajn