Video izvještaj s predavanja "Kemikalije i zdravlje – REACH regulativa europske unije"
12. siječnja 2012. u Zelenoj akciji je održano predavanje o uredbi REACH koja se bavi kontrolom kemikalija u Europskoj uniji . Predavanje je održano kao dio projekta "Utjecaj pridruživanja EU na zdravlje i okoliš". Predavač je bio Zdravko Lovrić iz Hrvatskog zavoda za toksikologiju i antidoping. Video snimku i prezentaciju s predavanja možete preuzeti u nastavku.
Video snimku predavanja možete pogledati ovdje, a prezentaciju korištenu na predavanju ovdje.
-----------
Broj novih kemikalija koje se puštaju na tržište svake se godine povećava. Velik dio njih završava ili u okolišu (u vidu emisija iz različitih industrijskih procesa) ili, pak, u proizvodima svakodnevne potrošnje. Organizacije za zaštitu okoliša već godinama upozoravaju na potrebu bolje kontrole i pomnijeg ispitivanja zdravstvenih posljedica novih kemikalija. Ovom cilju trebala bi znatno doprinijeti i tzv. REACH regulativa Europske unije koja je na snagu stupila 2007., a čiji bi se puni efekti trebali osjetiti do 2018. godine.
Poticaj nastanku REACH direktive dat je 1998. na neslužbenom sastanku ministara zaštite okoliša zemalja članica EU u Chesteru, Velika Britanija. Ministri su tada izrazili zabrinutost zbog nedostatnog sustava kontrole kemikalija i istakli potrebu izgradnje posve novog sustava. Ovo je bio početak onoga što je danas poznato kao REACH – regulativa o kemikalijama čiji je cilj zamijeniti prijašnji manjkav i zbrkani sustav novim, utemeljenim na pouzdanim informacijama i principu predustrožnosti.
REACH je rezultat rastuće zabrinutosti zbog utjecaja kemikalija na zdravlje i okoliš. U Europi i širom svijeta sve veći broj kemikalija nalazi se u proizvodima svakodnevne potrošnje – od proizvoda za čišćenje do odjeće, igračaka, namještaja i kuhinjskog pribora. Riječ je o proizvodima s kojima smo svakodnevno doticaju. Mnoge od kemikalija iz ovih proizvoda završavaju u okolišu i šire se cijelom planetom. Nakupljaju se u tijelima životinja poput tuljana ili polarnih medvjeda, ali i u tijelima ljudi. Za sve veći broj ovih kemikalija pronalaze se dokazi o povezanosti s različitim zdravstvenim problemima. Unatoč tome, velik dio kemikalija na tržištu nikad nije na pravi način ispitan u pogledu sigurnosti za ljude i okoliš.
REACH je usvojen s ciljem rješavanja ovog problema. Rasprave koje su vođene u procesu njegova donošenja izazvale su izuzetno veliku pažnju svjetske javnosti i potakle jednu od najžešćih lobističkih bitaka u povijesti Europske unije. Od svibnja do prosinca 2003., prije nego je predstavljen konačni prijedlog regulative, Europska komisija primila je više od 6.000 komentara industrijskih udruženja, vlada, nevladinih organizacija i običnih građana.
Unatoč brojnim nedostacima konačna verzija REACH regulative predstavlja prvi korak ka novom pristupu upravljanju kemikalijama. Proizvođači su sada ti koji su dužni dokazati da njihov proizvod nije štetan, a javnost ima pravo znati koje se kemikalije nalaze u određenom proizvodu. Također, regulativom je utvrđena obveza zamjene nekih najopasnijih kemikalija manje štetnim alternativama.
----------