Spajanje sektora zaštite okoliša i gospodarstva je štetno i neprihvatljivo!
Spajanje Ministarstva zaštite okoliša i energetike i Ministarstva gospodarstva, poduzetništva i obrta, koje bi vodio Tomislav Ćorić, nerazumno je i neprihvatljivo. Umjesto da, u skladu s naporima EU, RH jača sektor zaštite okoliša i prirode, ona ga planira ozbiljno marginalizirati.
Kako mediji izvještavaju o sastavljanju nove Vlade, koja bi prema najavama trebala značajno smanjiti broj ministarstava, planira se spajanje Ministarstva zaštite okoliša i energetike te Ministarstva gospodarstva, poduzetništva i obrta. Ako se takve najave doista i ostvare, nastavit će se trend slabljenja sektora zaštite okoliša i prirode. Prethodna je vlada značajno oslabila sektor zaštite okoliša i prirode pripajanjem energetike ovom sektoru i inkorporiranjem Hrvatske agencije za okoliš i prirodu (HAOP) u Ministarstvo zaštite okoliša i energetike.
Također, Zeleni forum apelira na premijera, kao i mnogo puta do sada, da nikako sektor zaštite okoliša ne povjeri Tomislavu Ćoriću jer se kao ministar nije dokazao ni znanjem niti postupcima koji su u interesu tog sektora već, nažalost, upravo suprotno.
Zeleni forum podsjeća da je još 2018. godine upozoravao kako je pripajanje HAOP-a, kao samostalnog stručnog tijela za zaštitu okoliša i prirode, odluka koja će se negativno odraziti upravo zbog pritiska politike i investitora te slabljenja provedbe okolišnih postupaka i postupka ocjene prihvatljivosti za prirodu. Korupcijska afera s izgradnjom vjetroelektrane Krš-Pađene samo je jedan od primjera zašto je dosljedna, od politike neovisna, provedba propisa i zakona ključna za društvo u cjelini. Spomenuta korupcijska afera, te mnoge druge po okoliš štetne odluke (LNG na Krku, HES Kosinj, šljunčarenje Drave, istraživanje nafte i plina na kopnu, itd.), dogodile su se upravo pod Ćorićevom ministarskom palicom.
Ekološka i klimatska kriza u kojoj živimo traži zaokret u politici, gospodarstvu i općenito načinu života prema ekološki osviještenim i održivim rješenjima koja će osigurati kvalitetan i zdrav okoliš kao temelj našeg društva. Na isto, u konačnici, poziva i Europska komisija svojim Zelenim planom za postizanje klimatske neutralnosti i održivog gospodarstva, koji je obveza svake zemlje članice i kojeg je RH podržala. Dapače, isti je donesen tijekom hrvatskog predsjedanja Vijećem EU.
Ističemo kako je zeleni oporavak ključ razvoja našeg gospodarstva i društva, posebice kada smo uz klimatsku krizu suočeni i s ekonomskom i javno-zdravstvenom. Očuvanje potencijala bioraznolikosti i ulaganje u razvoj vlastitih resursa – održive i obnovljive izvore energije, niskougljičnu industriju, ekološku proizvodnju, inovacije i zelene gradove – moraju biti temelj našeg razvoja koji je ugrađen u sve sektore.
Zeleni forum poziva budućeg premijera da u skladu sa svim međunarodnim obvezama, relevantnim strategijama i planovima napravi iskorak te jasno i nedvosmisleno postavi zaštitu okolišu i prirode visoko na ljestvicu prioriteta nove Vlade. Također ga poziva da uskladi sve resore sa zaštitom okoliša i prirode te se obveže na zelenu tranziciju.