Lokalna partnerstva – objava rezultata istraživanja
U okviru projekta “Lokalna partnerstva za transparentno upravljanje prirodnim resursima”, udruga Eko Pan kao nositelj te partneri, udruge Žmergo i Zelena Akcija, provele su istraživanje javnog mnijenja o sudjelovanju javnosti u upravljanju prirodnim resursima.
Cilj upitnika bio je dobiti uvid u stavove građana o pojmovima: sudjelovanje javnosti/građana, transparentnost, korupcija, privatizacija, koncesije i pravo na pristup informacijama.
Prilikom provedbe istraživanja osobito nas je zanimala razina informiranosti studenata prava, s obzirom da projektnim aktivnostima želimo skrenuti njihovu pažnju na područje prava okoliša za koje trenutno ne postoji dovoljno interesa.
Također, zanimali su nas stavovi građana o pojedinim pojmovima kao i njihova razina iskustva u oblicima sudjelovanja javnosti u upravljanju javnim dobrima/prirodnim resursima.
Istraživanje je provedeno na uzorku od 375 građana. Istraživanje je jasno pokazalo da većina (273) ispitanika smatra kako ih tijela lokalnih vlasti nedovoljno informiraju o svojem radu.
Jednako tako, većina ispitanika (344) smatra kako građani imaju pravo sudjelovati u donošenju odluka o upravljanju javnim dobrima/prirodnim resursima.
O radu državnih i lokalnih tijela javne vlasti, građani se najviše informiraju putem medija (novine, web portali, radio, tv…).
Zanimljivo je kako građani, iako su upoznati s mogućnostima sudjelovanja, uopće, ili nedovoljno koriste dostupne alate (pravo na pristup informacijama, povjerenik za informiranje, javna rasprava, …). Značajan je pokazatelj i činjenica kako većina studenata prava (kao i ostali građani) nije upoznata s pojmom Arhuške konvencije, osnovnim međunarodnim pravnim okvirom o uključivanju građana u politike okoliša.
Polovica ispitanika upoznata je sa servisom Zeleni telefon, no znatno manji broj ispitanika taj servis je i koristio.
Pristup na pravo informacijama i javna rasprava/tribina alati su koje ispitanici najviše koriste.
Dobiveni rezultati prvenstveno će se koristiti u nastavku provedbe projekta kao jedna od osnovnih smjernica pri sastavljanu edukativnog materijala i pripreme sadržaja seminara i radionica u predviđenih u okviru projekta. Osim toga, nadamo se kako ćemo tijekom i nakon projekta uspjeti skrenuti pažnju studenata na izuzetno važno područje prava okoliša kao i potaknuti građane na aktivno sudjelovanje u upravljanju prirodnim resursima. Upravo je demokratska suradnja javnosti s tijelima javne vlasti, kao i preuzimanje zajedničke odgovornosti, temelj održive budućnosti.