LNG: Uvozni terminali u EU uglavnom su nedovoljno korišteni
Od 2012. godine, EU i Velika Britanija uvezle su približno 555 milijardi kubika LNG-a (ukapljeni prirodni plin)* putem 22 velika terminala za LNG.
Prenosimo analizu europske mreže “Food & Water Action Europe” koja je pobliže proučila stope iskorištenosti terminala za uvoz ukapljenog fosilnog plina (LNG) u EU i UK.
U prosjeku su se terminali koristili s manje od jedne trećine (29 posto) svog punog kapaciteta. Ipak, zbog nekoliko geopolitičkih i tržišnih razloga, EU i Ujedinjeno Kraljevstvo znatno su povećali uvoz LNG-a u 2019. i 2020. godini, dosegnuvši prosječnu stopu iskorištenosti kapaciteta terminala od 46%.
Budući da je 2019. prava godina procvata uvoza LNG-a, prosječna stopa iskorištenja je porasla, ali još uvijek nije ni blizu punog kapaciteta. Iako su pandemija COVID-19 i drugi čimbenici otežali procjenu budućih trendova, jasno je da EU još uvijek planira proširiti uvozne kapacitete. Ovo bi bila loša odluka, jer očito nema opravdanja za rasipanje novca na nepotrebnu, skupu štetnu infrastrukturu fosilnih goriva. Saznajte više ovdje.
Količina neiskorištenog kapaciteta razlikuje se od zemlje do zemlje. Gledajući posljednjih nekoliko godina, i Portugal i Italija, a zatim Poljska, pokazuju najmanje praznog hoda, dok su Velika Britanija, Grčka, Španjolska i Belgija, čini se, prvaci gotovo praznih LNG terminala (vidi sliku 1).
Slika 1
Slika 2 pokazuje da su gotovo svi EU i UK terminali uvezli znatno više LNG-a u posljednje dvije godine nego što su u prosjeku uvezli od 2012. godine. Otprilike 40 posto (37,5%) od ukupne količine LNG-a uvezenog od 2012., isporučeno je u posljednje dvije godine. Ipak, čak i tijekom godina procvata, prosječna iskorištenost većine terminala zadržala se na manje od 50 posto. Također, unutar zemalja s nekoliko uvoznih terminala (npr. Španjolska, Francuska, Velika Britanija, Italija), stope iskorištenosti pojedinih LNG terminala mogu se uvelike razlikovati.
Slika 2
Dok 10 zemalja u EU27 + UK uvozi LNG, samo tri (Španjolska (25%), Francuska (21%) i Velika Britanija (18%)) čine gotovo dvije trećine (64%) cjelokupnog LNG-a koji stiže na kontinent , slijede Italija (14%), Portugal i Poljska (obje 5%) te Belgija i Nizozemska (obje 4%).
Njemačka, prva potrošačka država EU-ovog fosilnog plina, nema terminale za LNG i stoga nije uključena u izračun.
Slika 3
Od 2017. godine, sve više i više LNG-a zapravo dolazi iz Sjedinjenih Država, a većina potonjeg je promašena. U svom izvješću o tržištu plina, Europska komisija izračunala je kumulativni mjesečni uvoz LNG-a iz SAD-a koji je ušao u EU - vidi sliku 4. Španjolska je tako na prvom mjestu, s količinama kumulativnog uvoza prljavog američkog LNG-a većim od bilo koje druge države članice EU-a, slijede Francuska, Italija i Nizozemska.
Također je Velika Britanija postala jedan od najvažnijih preuzimača američkog LNG-a u posljednjih nekoliko godina.
Slika 4 - Kumulativni mjesečni uvoz LNG-a iz SAD-a u EU
* Odgovara ~ 5423317 GWh agregiranog protoka plina upućenog iz postrojenja za LNG. Kada u ovom članku govorimo o uvozu LNG-a, ne uključujemo skladištenje LNG-a. Svi izračuni temelje se na podacima s alsi.gie.eu (posljednje ažuriranje: 07/12/2020).