hr en
  • promijeni kontrast
  • promijeni pismo

Krik za prirodu

Img 2809 copy

Ključni propisi štite našu najdragocjeniju prirodu u Europi. Naš biljni i životinjski svijet, kao i najvrjednija prirodna područja ovise o tim propisima. Nažalost, Europska komisija upravo razmatra umanjiti važnost tih propisa te tako poništiti godine napretka. Europska komisija pita za naše mišljenje i sada je pravo vrijeme da se naši glasovi čuju.

Javno savjetovanje Komisije postavlja nekoliko pitanja, a mi u nastavku predlažemo odgovore koji najbolje štite prirodu. Moramo djelovati odmah i reći da želimo da ti zakoni budu ojačani a ne oslabljeni. Da biste spasili prirodu, jednostavno popunite svoje podatke i kliknite Djelujte sada.

Naši odgovori na najvažnija pitanja

1. Pitanje: Koliko vam je važna zaštita prirode?

Vrlo važna

2. Pitanje: 2. Koliko ste upoznati s mjerama zaštite prirode u EU?

  • Direktiva o pticama: Slabo upoznat/a
  • Direktiva o staništima: Slabo upoznat/a
  • Mreža Natura 2000 zaštićenih područja: Slabo upoznat/a

3. Pitanje: Koliko su Direktiva o pticama i Direktiva o staništima (Direktive o prirodi) bitne za zaštitu prirode?

Vrlo važne

4. Pitanje: Jesu li strateški ciljevi u Direktivama o prirodi prikladni za zaštitu prirode u EU?

Vrlo prikladni

Direktive o prirodi nastoje sačuvati područja izuzetnog prirodnog bogatstva staništa i vrsta. Načela i viziju ovih direktiva podržavaju sve organizacije za zaštitu prirode diljem EU.

5. Pitanje: Je li pristup u Direktivama o prirodi prikladan način zaštite vrsta i staništa u EU?

Vrlo prikladan

Direktive o prirodi zahtijevaju od zemalja članica EU da uspostave stroga pravila zaštite divljih ptica i drugih ugroženih vrsta te da odrede i zaštite važna prirodna staništa.

6. Pitanje: 6. Jesu li Direktive o prirodi učinkovite u zaštiti prirode?

Vrlo učinkovite

Zahvaljujući Direktivama o prirodi, broj zaštićenih područja u Europi je izrazito porastao, a znanstvena istraživanja ukazuju kako su se neke ugrožene vrste počele oporavljati otkako su pod zaštitom Direktiva.  

7. Pitanje: Kolika je važnost Natura 2000 mreže zaštićenih područja za zaštitu ugroženih vrsta i staništa u EU?

Vrlo važna

Natura 2000 mreža obuhvaća oko 27,000 područja izuzetne prirodne vrijednosti, koja zauzimaju oko 18 % kopna i 4 % mora EU. Istraživanja ukazuju kako su upravo ta područja od neizmjerne važnosti za oporavak nekih od europskih najugroženijih vrsta. 

8. Pitanje: Kakvi su troškovi implementacije Direktiva o prirodi u usporedbi s prednostima njihove provedbe?

Koristi provedbe daleko premašuju troškove 

Istraživanja ukazuju kako koristi dobivene provedbom Direktiva o prirodi daleko premašuju troškove njihove implementacije. Osim zaštite divljih vrsta, Natura 2000 područja pružaju brojne druge pogodnosti.  

9. Pitanje: Dok su Direktive o prirodi prvenstveno usmjerene na zaštitu prirode, u kojoj mjeri je uzeto sljedeće u obzir prilikom provedbe Direktiva?

  • Ekonomski interes – u velikoj mjeri
  • Socijalni interes – u velikoj mjeri
  • Kulturalni interes  – u velikoj mjeri
  • Karakteristike regije – u velikoj mjeri
  • Lokalne karakteristike – u velikoj mjeri

Ovi zakoni u velikoj mjeri uzimaju u obzir raznolikost EU u pogledu socio-ekonomskih pitanja, strukture vlasti te kulture i tradicije na lokalnoj razini.  

10. Pitanje: Podržavaju li sljedeće politike EU glavne ciljeve Direktiva o prirodi?

  • Poljoprivreda i ruralni razvoj – Ne
  • Ribarstvo i pomorstvo – Moglo bi doprinijeti više
  • Kohezija (regionalna) – Moglo bi doprinijeti više
  • Energija – Ne
  • Transportne politike – Ne
  • Okolišne politike – Da
  • Industrijski sektor / Poduzetničke politike – Moglo bi doprinijeti više
  • Klimatske promjene – Moglo bi doprinijeti više
  • Zdravlje – Moglo bi doprinijeti više
  • Istraživanja i inovativnost – Moglo bi doprinijeti više

Mnogi dijelovi zakonodavstva o zaštiti okoliša EU podržavaju Direktive o prirodi, no drugi zakoni zabrinjavaju organizacije za zaštitu prirode. Politika EU o poljoprivredi potiče intenziviran uzgoj te koči razvoj održivog uzgoja. Politika o energiji unatoč pokušajima poticanja korištenja obnovljivih izvora energije,  i dalje podržava uporabu fosilnih goriva i subvencionira uporabu biogoriva, iako je dokazan loš utjecaj na bioraznolikost. Transportne politike EU potiču razvoj infrastrukture te pri tome ne uzimaju u obzir utjecaj na staništa i vrste. 

11. Pitanje: U kojoj mjeri su Direktive o prirodi više doprinijele zaštitu prirode u usporedbi s nacionalnim ili regionalni zakonima u vašem okruženju?

Značajna dodana vrijednost

Kako priroda ne poznaje granice, zaštita prirode mora biti koordinirana na međunarodnoj razini, time opravdavajući zaštitu na razini EU. Zahvaljujući Direktivama o prirodi, u velikoj mjeri je unaprijeđena i olakšana zaštita prirode u Europi.

12. Pitanje: U kojoj mjeri su Direktive o prirodi imale dodanu vrijednost na ekonomiju (npr. povećanje radnih mjesta i poslovnih prilika povezanih s Natura 2000 mrežom zaštićenih područja)?

Značajna dodana vrijednost

Osiguravajući da se ista pravila odnose na sve tvrtke i privlačenjem turista, Direktive o zaštiti prirode imaju značajnu dodanu vrijednost na ekonomiju. Nadalje, ekonomska vrijednost ovih područja procijenjena je na  €200 do €300 milijuna godišnje.

13. Pitanje: U kojoj mjeri su Direktive o prirodi imale dodanu vrijednost na socijalni aspekt (npr. zdravlje, kulturu, rekreaciju, edukaciju)?

Značajna dodana vrijednost

Zahvaljujući Direktivama o prirodi, područja iznimne prirodne vrijednosti su zaštićena kako za sadašnje, tako i za buduće generacije. Postoje brojni dokazi koji upućuju kako boravak u prirodi ima mnoge prednosti za naše tjelesno i psihičko zdravlje. 

14. Pitanje: Postoji li i dalje potreba da zakonodavstvo EU štiti vrste i staništa?

Da

Direktive o prirodi usvojene su kako bi se ukazalo na propuste i nedosljednosti nacionalnih zakona o zaštiti prirode. Potreba  za zaštitom bioraznolikosti na razini EU veća je nego ikada prije. Sljedeći korak trebao bi biti provjera provode li se Direktive o prirodi u potpunosti u svim zemljama članica EU. 

Naše sadržaje možete prenositi u integralnoj ili prerađenoj verziji uz navođenje organizacije Zelena akcija - pod uvjetima licence Creative Commons Imenovanje 4.0 međunarodna.
Ovo dopuštenje se ne odnosi na stock fotografije i embedane sadržaje drugih stvaratelja.

Design & development: Slobodna domena Zadruga za otvoreni kod i dizajn

Kolačići (cookies) pomažu u korištenju ove stranice. Korištenjem pristajete na korištenje kolačića.