hr en
  • promijeni kontrast
  • promijeni pismo

Dan zaštite prirode - vrijeme je da se zaustavi devastacija prirode u Hrvatskoj

Omblaizvor1

Ujedinjeni narodi su 22. svibnja proglasili Međunarodnim danom bioraznolikosti, koji kako bi se skrenula pozornost javnosti na očuvanje bioraznolikost koja je temelj održivog razvoja. Hrvatski sabor je 2003. godine donošenjem Zakona o zaštiti prirode odredio da se 22. svibnja, na Međunarodni dan bioraznolikosti, obilježava i Dan zaštite prirode u Hrvatskoj.

Iako je Hrvatska relativno bogata bioraznolikošću u europskim, pa čak i svjetskim razmjerima, sve je veća ugroženost bioraznolikosti prekomjernim zagađenjem i uništavanjem staništa. Tako imamo primjere da su mnogobrojna igrališta za golf planirana upravo uz zaštićena i ekološki vrijedna područja. U ove probleme možemo ubrojiti i krivolov te sve veću prenamjenu poljoprivrednog i šumskog zemljišta u turističke i građevinske zone. U zaštićenim područjima postoji niz problema kao što su uništavanje sedre na Plitvičkim jezerima i potencijalna izgradnja novih turističkih objekata unutar Nacionalnog Parka Sjeverni Velebit. Ukratko, iako je u Hrvatskoj velika bioraznolikost i bogatstvo prirode koje čine osnovu turizma, zaštiti prirode se ne posvećuje dovoljna pažnja niti se za nju odvajaju dovoljna financijska sredstva.

Povodom Dana zaštite prirode, tražimo od Vlade RH da odustane od projekta HE Ombla zbog ireverzibilne štete koja će u tom slučaju nastati za prirodu i biološku raznolikost. U sličaju izgradnje HE Ombla bi se potopio špiljski sustav Vilina jama – Ombla koji ima vrlo visoku bioraznolikost te je u planu zaštite kao dio europske mreže zaštićenih područja -  Natura 2000.  U sustavu Ombla- Vilinska jama nađeno je pet zaštićenih vrsta šišmiša i čovječja ribica (Proteus anguinus), špiljska kozica (Troglocaris anophthalmus), i jedini špiljski slatkovodni školjkaš koji je jedinstven u svijetu (Congeria kusceri). Osim drugih špiljskih vrsta, četiri su roda u svijetu nađena jedino u  sustavu Vilina špilja – izvor Omble: Horatia knorri, Lanzaia kusceri, Plagigeria nitida angelovi (slatkovodni špiljski puževi) te Eukonenia pretneri.

Dokumenti

Dan zaštite prirode - vrijeme je da se zaustavi devastacija prirode u Hrvatskoj! (22.5.2012.)

PDF 71.7 KB

Naše sadržaje možete prenositi u integralnoj ili prerađenoj verziji uz navođenje organizacije Zelena akcija - pod uvjetima licence Creative Commons Imenovanje 4.0 međunarodna.
Ovo dopuštenje se ne odnosi na stock fotografije i embedane sadržaje drugih stvaratelja.

Design & development: Slobodna domena Zadruga za otvoreni kod i dizajn

Kolačići (cookies) pomažu u korištenju ove stranice. Korištenjem pristajete na korištenje kolačića.