Unatoč činjenici da gubitak bioraznolikosti predstavlja jednu od najozbiljnijih kriza s kojima se danas suočavamo, kao i činjenici da raste svijest o potrebi izdašnijeg financiranja zaštite i obnove prirode, podatci pokazuju da mnoge države ne uspijevaju iskoristiti niti ona sredstva koja su za tu svrhu već sada dostupna. Stoga je glavni cilj ovog projekta bio identificirati glavne prepreke i uska grla na nacionalnoj razini koji stoje na putu uspješnijoj apsorpciji EU sredstava za projekte zaštite i obnove bioraznolikosti u srednjoj i istočnoj Europi.
U tu svrhu organiziran je niz od osam okruglih stolova u četiri zemlje iz kojih dolaze nacionalni partneri (Bugarska, Hrvatska, Latvija i Slovenija), po dva u svakoj zemlji. Prva skupina okruglih stolova bila je namijenjena raspravi među okolišnim nevladinim organizacijama, dok je druga skupina okupila sve ostale relevantne dionike, uključujući nacionalne i regionalne/lokalne vlasti, predstavnike javnog sektora zaštite prirode i drugih relevantnih sektora, institucije koje upravljaju zaštićenim područjima, nevladine organizacije itd. Rezultati rasprava s okruglih stolova sažeti su u projektnoj publikaciji koja sadrži niz preporuka namijenjenih EU i nacionalnim donositeljima odluka.
Predviđeno trajanje projekta je od 1.1.2022. do 31.3.2023.
Ukupna vrijednost projekta je 125.000 eura.
Projekt financira Federalno ministarstvo za okoliš, zaštitu prirode, nuklearnu sigurnost i zaštitu potrošača Savezne Republike Njemačke putem Europske inicijative za okoliš (EURENI). Partnerstvo uključuje EuroNatur i CEE Bankwatch Network, kao vodeće partnere, te četiri nacionalna partnera: Balkani (Bugarska), DOPPS (Slovenija), Green Liberty (Latvija) i Zelena akcija (Hrvatska).